Tydzień Geomorfologii 2023

Szanowni Państwo,
Członkowie Stowarzyszenia Geomorfologów Polskich
i sympatycy geomorfologii,

Mam przyjemność  poinformować, że obchody tegorocznego Ogólnopolskiego Wirtualnego  Tygodnia Geomorfologii pod auspicjami SGP i Międzynarodowego Tygodnia Geomorfologii organizowanego przez International Association of Geomorphologists (IAG), odbędą się w dniach 1-7 marca. Data ta została właśnie oficjalnie ogłoszona w dzisiejszym numerze IAG Highlights, który znajduje się pod linkiem.

Więcej informacji na temat obchodów Międzynarodowego Tygodnia Geomorfologii organizowanego przez International Association of Geomorphologists (IAG) znajduje się pod linkiem.

Szczególnie zachęcamy Państwa do udziału w webinarium „Eastern Europe”, które będzie miało miejsce w poniedziałek 6 marca o godzinie 11:00 UTC (12:00 CET). W ramach tego webinarium zgłoszone zostały przez SGP referaty mgr Zofii Owczarek (UWr) oraz Mateusza Suwińskiego (UMK w Toruniu).

Mając w pamięci ubiegłoroczne, bardzo udane i zróżnicowane pod względem  wydarzeń obchody Ogólnopolskiego Wirtualnego Tygodnia Geomorfologii,  zwracam się do Państwa z prośbą o zaangażowanie i wzięcie udziału w IV Tygodniu Geomorfologii – edycja 2023. Zachęcamy do organizacji ogólnokrajowych zdalnych prelekcji, internetowych pokazów, konkursów, quizów, wirtualnych warsztatów i wycieczek itp. Prosimy, aby do ich stworzenia wykorzystane zostały dostępne, darmowe formy komunikacji i prezentacji internetowej, tak aby mogły one dotrzeć do jak największego grona odbiorców. Wszystkie przygotowane przez Państwa wydarzenia zostaną zaprezentowane na stronie internetowej Stowarzyszenia Geomorfologów Polskich i dołączone do Ogólnopolskiego Wirtualnego Tygodnia Geomorfologii, organizowanego pod auspicjami SGP. Liczymy na Państwa inwencję, kreatywność i zaangażowanie, prosząc o nadsyłanie swoich propozycji na adres Sekretarza SGP: anna.orlowska@mail.umcs.pl w terminie do 31 stycznia 2023 roku.

Przypominamy, że Tydzień Geomorfologii to odbywające się od 3 lat w pierwszych dniach marca wydarzenie, które wpisało się na stałe w kalendarz działalności geomorfologów na całym świecie i jest jedyną taką okazją do promowania i popularyzacji wyników badań geomorfologicznych na skalę światową.  W pierwszych trzech edycjach (2020-2022) część ośrodków geomorfologicznych w kraju podjęło się organizacji różnego rodzaju wydarzeń, skierowanych głównie do uczniów szkół podstawowych i średnich, popularyzujących naszą dyscyplinę naukową w formie prelekcji, wystaw, pokazów laboratoryjnych, warsztatów terenowych itp. Sprawozdania z tych ciekawych i udanych imprez znajdują się na naszej stronie internetowej (www.sgp.org.pl).

Piotr Weckwerth
Prezes SGP