Otwarte Spotkanie MG 2021

W dniu 5 marca 2021 r. w czasie Międzynarodowego Tygodnia Geomorfologii odbyło się pierwsze otwarte spotkanie Młodych Geomorfologów działających pod auspicjami SGP i IAG. Grupa zaczęła się organizować już w 2019 r. i planowano spotkanie w czasie Zjazdu Geomorfologów Polskich w 2020 r. Niestety, pandemia COVID-19 pokrzyżowała wiele planów i dopiero teraz spotkaliśmy się, by porozmawiać o naszej działalności, zobaczyć się (chociaż na monitorze) i usłyszeć, a nie tylko przeczytać maila.

W 2019 r. zebraliśmy namiary na ponad 100 osób potencjalnie zainteresowanych działalnością naszej grupy (studenci studiów magisterskich, doktoranci i młodzi doktorzy interesujący się i prowadzący badania z zakresu geomorfologii). Na 15 ośrodków geograficznych w 13 miastach Polski udało się nam nawiązać kontakt z młodymi geomorfologami z 12 instytucji w 10 miastach. Na naszą ankietę odpowiedziały 34 osoby (33%). Spośród tych osób najwięcej interesuje się sedymentologią (ponad 40%), ruchami masowymi oraz procesami fluwialnymi i glacjalnymi. Młodzi geomorfolodzy prowadzą najczęściej badania w różnych częściach Polski oraz w regionach polarnych (Svalbard, Grenlandia i Antarktyda). Więcej szczegółów dotyczących młodych geomorfologów przedstawimy na Zjeździe Geomorfologów Polskich.

Na spotkaniu poruszyliśmy też temat naszej dalszej działalności, struktury (wybory przedstawicieli) oraz możliwości promocji. Podjęliśmy rozmowy nad możliwością organizacji seminariów (metodycznych, work-life balance) czy wykładów on-line, również dla środowiska międzynarodowego.

W czasie spotkania oraz zaraz po nim zebrała się grupa chętnych do dalszych działań. I to najważniejsze! Dziękujemy! Tymczasem zapraszamy do śledzenia naszej działalności na FB: https://www.facebook.com/YoungGeomo i na Twitterze: https://twitter.com/YoungGeomorphPL i do zobaczenia!

Anita Bernatek-Jakiel
Instytut Geografii i Gospodarki Przestrzennej
Uniwersytet Jagielloński