Zdalny Wykład Geomorfologiczny SGP

W imieniu Zarządu Głównego SGP serdecznie zapraszamy do udziału w Zdalnym Wykładzie Geomorfologicznym SGP, który odbędzie się w dniu 19 marca 2025 roku (środa), o godzinie 18.00.  Wykład „Geomorfologiczne efekty powodzi w dorzeczu górnej Wisły: spojrzenie dynamiczne i paleogeograficzne” wygłosi Piotr Gębica, dr hab., Profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego.

LINK

Piotr Gębica jest geomorfologiem, profesorem Uniwersytetu Rzeszowskiego.

To były pracownik Zakładu Geomorfologii i Hydrologii Gór i Wyżyn Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania PAN w Krakowie i Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Obecnie pracuje w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego. Zainteresowania badawcze Piotra Gębicy obejmują tematykę badawczą obejmującą trzy wiodące wątki: 1) geomorfologię fluwialną, w szczególności problematykę czwartorzędowej ewolucji i paleogeografii dolin rzecznych w dorzeczu górnej Wisły i Dniestru, 2) skutki ekstremalnych zdarzeń hydrogeomorfologicznych, 3) relacje człowiek – środowisko, w aspekcie geomorfologicznych uwarunkowań osadnictwa prehistorycznego i średniowiecznego.

Streszczenie wykładu:

Wykład pt. „Geomorfologiczne efekty powodzi w dorzeczu górnej Wisły: spojrzenie dynamiczne i paleogeograficzne” dotyczyć będzie przyczyn powodzi, ich typologii, a następnie geomorfologicznych skutków powodzi w Karpatach i w Kotlinie Sandomierskiej, które uwarunkowane są zarówno czynnikami naturalnymi jak i antropogenicznymi.  Efekty ekstremalnych zdarzeń hydrogeomorfologicznych zostaną zilustrowane przykładami form i osadów powstających zarówno podczas współczesnych wezbrań, jak i osadów powodziowych  (tzw. slack water deposits) deponowanych w czasie paleopowodzi. Zostanie również pokazany praktyczny aspekt badań skutków powodzi i współpracy ze służbami odpowiedzialnymi za ochronę terenów zalewowych.