W imieniu Zarządu Głównego SGP serdecznie zapraszamy do udziału w drugim w tym roku akademickim Zdalnym Wykładzie Geomorfologicznym SGP, który odbędzie się w dniu 20 listopada 2024 roku (środa), o godzinie 18.00. Wykład ten nosi tytuł „Stany Zjednoczone Hiperspektralnej Ameryki – obrazowanie hiperspektralne w badaniach osadów wybranych jezior USA” i będzie wygłoszony przez dra Maurycego Żarczyńskiego (Pracownia Badań Paleośrodowiskowych, Wydział Oceanografii i Geografii, Uniwersytet Gdański).
Maurycy Żarczyński – geomorfolog, paleolimnolog. Adiunkt w Katedrze Geomorfologii i Geologii Czwartorzędu UG, w Pracowni Badań Paleośrodowiskowych. W swoich badaniach skupia się na osadach jeziornych, zwłaszcza warwowych, oraz ich wykorzystaniu w wielowskaźnikowych rekonstrukcjach zmian środowiska. Interesuje się obiegiem substancji i pierwiastków chemicznych w ekosystemach jeziornych oraz nowoczesnymi metodami ich wykrywania. Obecnie koncentruje się na wykorzystaniu i rozwoju metod obrazowania hiperspektralnego osadów, opierając się na materiałach zgromadzonych między innymi w Polsce, Stanach Zjednoczonych i Gruzji.
Współautorzy wystąpienia:
Anderson S.R., Bigelow N.H.,Bolton M.S., Cohen E.C., Damon B.M., Fawcett P.J., Finney B.P., Jensen B.J.L., Jiménez-Moreno G., Kaufman D.S., Markgraf V., Marshall L.P., McKay N.P., Medina M.J., Muñoz S.E., Schuur E.A.G., Staley S.E.
Abstrakt:
Materiał geologiczny, zwłaszcza pochodzący z trudnodostępnych obszarów, to wyjątkowo cenne archiwum zmian środowiska. W celu wykorzystania unikatowego materiału do jak największej liczby analiz posiłkujemy się między innymi niedestrukcyjnymi metodami badań. Metody spektroskopowe, takie jak obrazowanie hiperspektralne (HSI), pozwalają uzyskać duże ilości danych w relatywnie krótkim czasie, pozostawiając nienaruszony materiał. HSI w zakresie promieniowania od około 400 nm do 1000 nm zostało wykorzystane w wielowskaźnikowych badaniach amerykańskich jezior Eight Mile Lake oraz Stoneman Lake. Pierwsze z nich położone jest na Alasce, a jego zapis obejmuje późny glacjał i cały holocen. W tym jeziorze obrazowanie hiperspektralne uzupełniło zestaw danych wielowskaźnikowych, które wykorzystane zostały w celu rekonstrukcji zmian tempa pogrzebania węgla organicznego w osadach jeziornych. W geograficznie odległym, położonym na skraju Wyżyny Kolorado, jeziorze Stoneman zapis geologiczny sięga 1,3 miliona lat. HSI i bogaty zestaw danych wielowskaźnikowych, w tym paleoekologicznych, geochemicznych oraz wyniki analizy uziarnienia, wskazują związek między funkcjonowaniem jeziora a warunkami hydroklimatycznymi od czasu ostatniego interglacjału. Pełen, dziesięciokrotnie dłuższy zapis wciąż stanowi zagadkę.