Zdalny Wykład Geomorfologiczny SGP

Model 3D obszaru fałdowań laramijskich w paśmie Front Range, Góry Skaliste, Kolorado (USA) https://skfb.ly/6RoHo

W imieniu Zarządu Głównego SGP serdecznie zapraszamy do udziału w trzecim i ostatim w tym roku akademickim Zdalnym Wykładzie Geomorfologicznym SGP, który odbędzie się w dniu 18grudnia 2024 roku (środa), o godzinie 18.00.  Wykład „Modelowanie 3D płytkiego podłoża w środowisku QGIS: aplikacje geomorfologiczne” wygłosi dr hab. prof. UAM Wojciech Włodarski (Zakład Badań Paleośrodowiskowych, Instytut Geologii Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM w Poznaniu).

LINK do wykładu w MSTeams

Wojciech Włodarski – geolog, geomorfolog, prof. UAM, od 5-ciu lat kierownik Zakładu Badań Paleośrodowiskowych w Instytucie Geologii Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych UAM w Poznaniu. Specjalizuje się on w zagadnieniach geologii strukturalnej, glacitektoniki oraz neotektoniki. Jego główne zainteresowania badawcze dotyczą geometrii i kinematyki deformacji glacitektonicznych, a ostatnio również relacji czasowo-przestrzennych między procesami deformacji i sedymentacji. Jego warsztat badawczy to przede wszystkim zaawansowane metody analizy mezostrukturalnej uskoków i fałdów. Dodatkowym elementem wykorzystywanym w badaniach jest modelowanie 3D struktur geologicznych w systemach GIS. Dotychczasowe badania prowadził on głównie w obrębie stref marginalnych lądolodów plejstoceńskich na Niżu Polskim jak również w zapadlisku przedkarpackim i na obszarze bariery łebskiej. Autor licznych publikacji naukowych i opracowań eksperckich, z ponad 20-to letnim doświadczeniem w zakresie wdrażania technologii GIS w procesie dydaktycznym na studiach geologicznych i kierunkach pokrewnych.

Streszczenie wykładu:

            Modelowanie 3D GIS struktur geologicznych, szczególnie jeśli dotyczy ono płytkiego podłoża (umownie do głębokości 200 m), nie musi być ani trudne ani kosztowne. A wszystko to dzięki możliwościom popularnego, otwarto-źródłowego środowiska QGIS, wspieranego dodatkowo przez technologię WebGL.

            Podczas wykładu zaprezentowane zostaną narzędzia pozwalające na modelowanie 3D struktur geologicznych w oparciu o modele DEM, numeryczne modele powierzchni geologicznych, a także wykorzystując archiwalne mapy i przekroje geologiczne. Pokazane zostaną również możliwości przedstawiania na modelach 3D danych otworowych, profili sejsmiki refleksyjnej, danych ERT i modeli 3D odsłonięć geologicznych. Wykład będzie ilustrowany modelami 3D z trzech obszarów. W pierwszej kolejności zaprezentowana zostanie rzeźba strukturalna z obszaru fałdowań laramijskich w paśmie Front Range w Górach Skalistych w stanie Kolorado (USA). Kolejny model 3D będzie dotyczyć kompleksu deformacji glacitektonicznych w strefie rowu Kleczewa we wschodniej Wielkopolsce. Ostatni omawiany model będzie okazją do przedstawienia wpływu antykliny kłodawsko-łęczyckiej na wykształcenie strukturalne osadów czwartorzędowych i rozwój rzeźby terenu na obszarze pradoliny warszawsko-berlińskiej i moreny kutnowskiej.