Łódź, 20-22.06.2024
XV Warsztaty Młodych Geomorfologów odbyły się w dniach 20-22 czerwca 2024 roku w Łodzi pod patronatem Stowarzyszenia Geomorfologów Polskich i Wydziału Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego. Warsztaty Poprzedzone były XIII Zjazdem Geomorfologów Polskich, który również odbył się w tym roku w Łodzi.
Pierwszy dzień warsztatów rozpoczął się późnym popołudniem. Po oficjalnym powitaniu uczestnicy wysłuchali prelekcji dr Anity Bernatek-Jakiel i dr Małgorzaty Frydrych pt. „Młodzi Geomorfolodzy w Polsce i na świecie” oraz wykładu pt. ,,Znaczenie zmian klimatycznych dla kształtowania obrazu geomorfologicznego pasa nizin środkowej Polski’’ wygłoszonego przez prof. Jacka Forysiaka, nowo wybranego Prezesa Stowarzyszenia Geomorfologów Polskich. Po części oficjalnej odbyło się tradycyjne już spotkanie integracyjne, tym razem pod hasłem Łódź nocą.
Drugiego dnia Warsztatów uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się jak wygląda finansowanie badań naukowych i w jaki sposób można się o takie finansowanie starać. Wykład ten wygłosił dr Karol Tylmann. Następnie odbyły się kameralne warsztaty laboratoryjne. Na warsztatach u dr Doroty Brzozowicz uczestnicy mogli poznać podstawy analizy pyłkowej oraz pod mikroskopem obejrzeć różne rodzaje pyłku i samodzielnie spróbować je zidentyfikować. U dra Wiktora Piecha poznali metodykę przygotowania próbek do analizy uziarnienia oraz dowiedzieli się jakimi metodami statystycznymi analizuje się otrzymane wyniki i jak można je interpretować. Warsztaty mgr Aleksandry Leszczyk dotyczyły analizy składu gatunkowego kopalnych Chirodomidae, których szczątki uczestnicy mieli okazję zobaczyć pod mikroskopem. Czwarte warsztaty odbyły się w języku angielskim i poprowadziła je mgr Margarita Zalinian, która opowiedziała uczestnikom o badaniach mikromorfologii gleb. Popołudniowa sesja warsztatowa stała pod znakiem nowych technologii i wykorzystaniu oprogramowania Open Source w badaniach geomorfologicznych, który zaprezentował dr Aleksander Szmidt.
Głos zabrali również sami Młodzi Geomorfolodzy, czyli uczestnicy warsztatów, którzy wygłosili referaty oraz zaprezentowali postery dotyczące prowadzonych przez nich badań naukowych. Po wszystkich wystąpieniach znalazł się również czas na zintegrowanie się podczas wspólnego grilla oraz podróż w Himalaje razem z dr Karolem Tylmannem i jego prezentacją fotograficzną.
Ostatniego dnia warsztaty przeniosły się w teren, gdzie dr Małgorzata Frydrych przybliżyła metodykę badań osadów glacjalnych, fluwioglacjalnych i glacilimnicznych, natomiast mgr Maciej Kossowski opowiedział o pracy z dronami w badaniach geomorfologicznych. Uczestnicy zobaczyli zbiornik Jeziorsko oraz mogli samodzielnie zbadać osady budujące powstałe w jego strefie brzegowej klify. Prace na zboczu zbiornika przerwała jednak burza, która nie oszczędziła nikogo. Zarówno uczestnicy, jak i organizatorzy warsztatów do Łodzi wracali przemoczeni do suchej nitki.